Колко често и защо трябва да се почиства зъбният камък?
Category : Uncategorized
Сам по себе си зъбният камък не е патогенен, но неговата грапава повърхност е идеално място за ретенция на патогенни микроорганизми. Порьозната му структура го прави резервоар на токсични бактериални продукти, вредни за съседните венечни структури. Според локализацията си се дели на надвенечен (супрагингивален) и подвенечен (субгингивален). Надвенечният зъбен камък се наблюдава по клиничната корона на зъбите около венечния ръб. Цветът му е различен – от светложълт до тъмнокафяв. По-тъмен е при пушачите и когато е налице от по-дълго време. Той е с по-мека консистенция и по-лесно се почиства от подвенечния.
Подвенечният зъбен камък се открива трудно дори при клиничен преглед. Той е разположен дълбоко във венечния джоб, има серумен произход и почистването му е доста трудно. Тъмният му цвят може да прозира през тънкия венечен ръб. Редовното почистване на зъбния камък (от стоматолог) и недопускане натрупването на плака (ефективно миене на зъбите) е гаранция за здрави зъби, свеж дъх и чаровна усмивка.
Зъбният камък не може да бъде отстранен с четка и паста, а само от стоматолог. Това почистване се нарича скалинг. Традиционно скалингът се извършва ръчно или механично. Механичното почистване се извършва за много по-кратко време, но за най-добри резултати се препоръчва комбинирането на двата метода.
Ултразвуков скалинг